De zece ani, Beta premiază inițiativele și proiectele de arhitectură de calitate din România, Ungaria și Serbia. Juriul internațional din fiecare ediție este format din arhitecți de renume, iar premiile acordate reflectă determinarea noastră de a promova autorii și proiectele cu un impact benefic asupra mediului construit.
Pentru prima oară în această competiție, am introdus Premiul Publicului, prin care ne dorim să îmbunătățim legătura arhitecților cu publicul larg, subliniind importanța arhitecturii care se adresează direct valorilor și nevoilor societății.
Cu toții trăim și folosim orașul și spațiile pe care arhitecții le proiectează, așa că dorim să recunoaștem în Premiile Beta preferințele publicului larg. Premiul Publicului este modul nostru de a aduce arhitectura de calitate mai aproape de publicul larg și de a promova acele proiecte de arhitectură care ne fac mândri de orașele în care trăim. Fiecare persoană poate vota un singur proiect din categoriile Spațiu Construit, Spațiu Interior, Spațiu Public, Lucrări de licență și Căutări.
Votul publicului va fi deschis deodată cu vernisajul expoziției și se va desfășura până la finalul concursului, când proiectul cu cele mai multe voturi va fi premiat în cadrul Galei de Premiere a Premiilor Beta 2024.
Text de prezentare a autorului/biroului în limba maternă
Zsolnai Anna vagyok, Budapesten születtem 2001-ben. 2019-ben érettségiztem a Városmajori Gimnáziumban. 2024 júniusban építészmérnök kitüntetéses mester diplomát szereztem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, az Urbanisztika tanszéken.
A mesterszak kezdete előtt a városépítészet léptékében való gondolkodás, a nagyobb összefüggések megértése keltette fel az érdeklődésemet, ezért a mester képzést az urbanisztika tanszéken végeztem.
Igyekeztem minél több efféle projektben és versenyen részt venni, az egyetemen belül és kívül egyaránt. Erasmus+ ösztöndíj program keretein belül jutottam el az olasz Lazio régióba, ahol földrengés sújtotta városokat és a katasztrófa következményeit vizsgáltuk. A vidéki városépítészet jövőbeli perspektíváit tanulmányoztuk Ibrányban, Magyarországon, a helyi önkormányzat felkérésére, különös tekintettel a zsugorodó települések problémáira. Részt vettem a várostervezési napokon, ahol 2. helyezést értünk el, más karok hallgatóival együtt dolgozva. Diploma munkám díjazott lett a Mapei diplomaterv pályázatán.
Az egyetemi tanulmányaim során igyekeztem minél több szakmailag hasznos eseményen részt venni, és új helyzetekben kipróbálni magam. Szakmai gyakorlatomat Spanyolországban, Valenciában töltöttem, Perui várostervezési projekteken dolgoztam a tervező irodában.
A jövőben szeretnék a kreativitásnak nagy teret adó munkahelyen elhelyezkedni, ahol szerteágazó érdeklődésemet és az ezzel párosuló figyelmemet és kitartásomat örömmel fogadják.
Descrierea proiectului în limba maternă
A diploma munkám helyszínéül a Budafokon található Péter Pál utca 42. telket választottam, Budapesten, Magyarországon. Nagy léptékű városépítészeti fejlesztéseket fogalmaztam meg Budafok városközpontjára, ezen belül kiemelten a Péter Pál utca területére koncentráltam. Ezekkel a fejlesztési javaslatokkal igyekeztem az építészeti program környezetét feltárni és fejleszteni. A pontos tervezési programot Budapest hiányosságai és Budafok adottságai határozták meg.
Magyarországon kifejezetten nehéz segítséget kapniuk a mentális problémákkal küzdőknek. 2007-ben a kórházi struktúraváltás 11 intézményben szüntette meg a pszichiátriai aktív fekvőbeteg-ellátást, valamint döntött az ellátórendszer csúcsát jelentő Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet bezárásáról. Alternatív igénybevehető intézmény, azóta is csak kevés áll rendelkezésre. Az állandó kórházi ellátásra szoruló betegeket ellátják, de a körülmények rosszak. Akik nem szorulnak gyógyszeres kórházi kezelésre, de segítségre lenne szükségük, azokon a rendszer nem kompetens segíteni. A koronavírus járvány, háború és az azt követő gazdasági nehézségek csak néhány olyan esemény az elmúlt évekből, amivel az emberek nemcsak egészségügyileg vagy gazdaságilag kellett, hogy megküzdjenek, de mentálisan is. Ez is eredményezheti azt, hogy a mentális nehézségekkel küzdők száma egyre növekszik. A tervezési program a főváros ezen hiányosságát igyekszik javítani.
Az építészeti program célja egy átmeneti intézmény kialakítása, azon páciensek számára, akik kórházi ellátásra nem szorulnak, de segítségre, illetve terápiás kezelésre vágynak. Budafok településhatáron belüli elhelyezkedése, tömegközlekedéssel való könnyű elérhetősége, nyugodt, csendes, kisvárosias hangulata és magas zöldfelületi mutatója remek helyszín egy efféle program megvalósítására.
Az épületegyüttes egyik része egy bentlakásos intézmény, mentális nehézségekkel küzdő személyek számára. Az 1 vagy 2 fős apartmanok néhány héttől néhány évig terjedő lakhatásra alkalmasak, kb 15 fő számára. Az apartmanok szobából és fürdőből állnak, minden alapszükségletet kielégítő bútorozással, kis konyhasarokkal (hűtő, mikró, mosogató). A melegítőkonyha, az étkező és közösségi tér közös használatú terei külön épületben találhatók. A lakók terápiás kezelése a terápiás központban biztosított. Az épületegyüttes ezen részét nem bent lakó, terápiára érkezők is igénybe vehetik. A bent lakó páciensek napirendje kötött, az épületegyüttes alaprajzi elrendezése ezt szolgálja ki.