De zece ani, Beta premiază inițiativele și proiectele de arhitectură de calitate din România, Ungaria și Serbia. Juriul internațional din fiecare ediție este format din arhitecți de renume, iar premiile acordate reflectă determinarea noastră de a promova autorii și proiectele cu un impact benefic asupra mediului construit.
Pentru prima oară în această competiție, am introdus Premiul Publicului, prin care ne dorim să îmbunătățim legătura arhitecților cu publicul larg, subliniind importanța arhitecturii care se adresează direct valorilor și nevoilor societății.
Cu toții trăim și folosim orașul și spațiile pe care arhitecții le proiectează, așa că dorim să recunoaștem în Premiile Beta preferințele publicului larg. Premiul Publicului este modul nostru de a aduce arhitectura de calitate mai aproape de publicul larg și de a promova acele proiecte de arhitectură care ne fac mândri de orașele în care trăim. Fiecare persoană poate vota un singur proiect din categoriile Spațiu Construit, Spațiu Interior, Spațiu Public, Lucrări de licență și Căutări.
Votul publicului va fi deschis deodată cu vernisajul expoziției și se va desfășura până la finalul concursului, când proiectul cu cele mai multe voturi va fi premiat în cadrul Galei de Premiere a Premiilor Beta 2024.
Text de prezentare a autorului/biroului în limba maternă
Hatvani Ádám építész és grafikus, diplomáit a Budapesti Műszaki Egyetemen (BME) 1995-ben és a Magyar Képzőművészeti Egyetemen (MKE) 2000-ben szerezte. 2002-től a budapesti sporaarchitects építésziroda egyik alapítója és vezető tervezője, amelynek munkáit a hazai és a nemzetközi média rendszeresen publikálja. A sporaarchitects Budapesten működő nyitott szemléletű fiatal építésziroda, építészek, városról gondolkodók alkotói platformja melynek fókuszában az építészet, a fenntarthatóság, az ökológikus városfejlesztés áll.
Számos projekt és kutatás mellett a két Duna parti állomás építészeti tervezésével részt vett a budapesti négyes metró tervezési munkáiban.
2005-től a KÉK, a Kortárs Építészeti Központ, az első magyar, nemzetközileg is elismert építész szellemi műhely egyik megalapítója és kuratóriumi tagja.
Descrierea proiectului în limba maternă
A hármas metró belsőépítészete a ‘70-es, ‘80-as évek design ikonja volt, úgy, hogy még nem is létezett maga a fogalom. A maga idejében korszerű, poppos, vidám, futurisztikus megoldásokat, színeket, formákat, felületeket, berendezési tárgyak világát azóta a permanens retrohullám is a hátára vette. A faltól-falig rekonstrukció műszaki vasfegyelme ezeket a részleteket teljes megsemmisülésre ítéli. Mit lehet tenni?
A visszaépítés már nem opció, nem létezik már a technológia és az akarat sem hozzá. A lebontás folyamatának logikáját követve egy másik út sejlik fel. A lamellás álmennyezeteket, fal és oszlopburkolatokat eltávolítva megmutatkozik a metró igazi arca, az eddig csak alagutakban, üzemi terekben látható igazi szerkezetek, az alagutak, a tübingek, az acéllemez szigetelések, a shotcrete, a Mannesmann ágyúcső. Tulajdonképpen készen vagyunk. Ami visszakerül, nem takar, csak kiemeli a szerkezetet, utalgat, új dinamikát hoz. Semmi nem ér össze semmivel, minden lebeg, elfut, megáll, gyorsul, lassul, mozog.
A rekonstrukció részeként az építészeti koncepció is újragondolásra került. A teljes vonalszakasz felújítása során előtérben lévő műszaki szempontok mentén az állomás eredeti, idealizált megjelenését alapul véve fogalmazódott meg az új elképzelés. A gondolkodás kezdetektől fogva kapcsolatot keresett az eredeti szerkezetekkel, a meginduló bontások során feltárult, korábban takarásban lévő felületek és műtárgyak további inspirációt jelentettek. A rekonstrukció szigorú keretei között létrejött építészeti koncepció ötvözi a funkcionalitást és az eredeti burkolatok lendületét, felületeit.
Az építészeti koncepció alapját a meglévő, összetett tartószerkezeti-műtárgy geometriához igazodó, ahhoz lazán kapcsolódó utastérhatároló burkolatok képezik. A burkolatok egymáshoz képest kitérő elemekként viselkednek, segítik az utasáramlást, befogadják az összetett funkció által megkövetelt berendezéseket és több ponton rálátást engednek a metró izgalmas alagútszerkezeteire. Az álmennyezetek a fehér színekkel, narancssárga betételemekkel és a világítótestek megmozgatásával az eredeti állomás elmosódott képeként értelmezhetők, az áttörtség és a lamellák váltakozása erőteljesen dinamizálja a tereket. A falburkolatok szalag-szerűen keretezik az utasteret, színhasználatukban a megidézik a metrókék szálcement burkolatokat, de eltérő helyzetekben a szintén jellemző narancssárga színben jelennek meg. A falburkolatok az álmennyezet dinamikáját is ellensúlyozzák.