De zece ani, Beta premiază inițiativele și proiectele de arhitectură de calitate din România, Ungaria și Serbia. Juriul internațional din fiecare ediție este format din arhitecți de renume, iar premiile acordate reflectă determinarea noastră de a promova autorii și proiectele cu un impact benefic asupra mediului construit.
Pentru prima oară în această competiție, am introdus Premiul Publicului, prin care ne dorim să îmbunătățim legătura arhitecților cu publicul larg, subliniind importanța arhitecturii care se adresează direct valorilor și nevoilor societății.
Cu toții trăim și folosim orașul și spațiile pe care arhitecții le proiectează, așa că dorim să recunoaștem în Premiile Beta preferințele publicului larg. Premiul Publicului este modul nostru de a aduce arhitectura de calitate mai aproape de publicul larg și de a promova acele proiecte de arhitectură care ne fac mândri de orașele în care trăim. Fiecare persoană poate vota un singur proiect din categoriile Spațiu Construit, Spațiu Interior, Spațiu Public, Lucrări de licență și Căutări.
Votul publicului va fi deschis deodată cu vernisajul expoziției și se va desfășura până la finalul concursului, când proiectul cu cele mai multe voturi va fi premiat în cadrul Galei de Premiere a Premiilor Beta 2024.
Text de prezentare a autorului/biroului în limba maternă
A Paradigma Ariadné egy budapesti építész stúdió, amely nem mindennapi épületeket, installációkat és tárgyakat tervez. Terveik megfelelnek minden elvárt igénynek és mindig tartalmaznak valami extrát, ami az adott épület vagy belső tér lakóinak, használóinak vidámabb mindennapokat vagy kellemesebb környezetet eredményez. Emiatt az irodára jellemző az esztétika innovatív megközelítése, a szép keresése, valamint az olyan épültek tervezése, amelyeknek elmesélhető története van. Az irodát Csóka Attila Róbert, Molnár Szabolcs és Smiló Dávid alapították 2016-ban.
Az iroda partnerei és ügyfelei között intézmények, vállalatok, önkormányzatok és magánszemélyek is megtalálhatók, különösen olyanok, akik újszerű ötleteket és megoldásokat szeretnének építészeti feladataikhoz vagy olyan projektjeikhez, amelynél építészeti tudásra van szükség. Ennek megfelelően az iroda építészeti tervezési, szerkesztői, kurátori és oktatási szolgáltatásokat nyújt.
A Paradigma Ariadné Kovács Dániel művészettörténésszel együtt a 2021-es Velence Építészeti Biennále Magyar Pavilonjának kurátorai volt, továbbá az iroda több kiállításon és nemzetközi együttműködésben mutatkozott be Budapesten, Velencében, Varsóban, Bécsben, Ljubljanában, Logroñoban, Dortmundban, Milanoban, Párizsban és az Egyesült Államokbeli Ohioban.
Descrierea proiectului în limba maternă
A Mammut Bevásárlóközpont harmadik emeletén található a Kollab közösségi tér, amellyel a Mammut menedzsmentje egy mindenki számára nyitott teret akart létrehozni. Ehhez Remete Tibor és Kovács Adél lett a segítségükre, akik a Paradigma Ariadnéval kiegészülve megalkottak egy olyan fedett közteret, amely a város legnagyobb közös nappalija is egyben, és amely havonta más-más eseménysorozattal várja a látogatókat.
A budapesti plázák első generációja az elmúlt években váltak nagykorúvá, így van ezzel a Széna téren található Mammut Bevásárlóközpont is, amelynek harmadik emeletén az elmúlt években több üzlet is üresen állt. Részben ennek megváltoztatására jött létre a Kollab az egyik üresen álló, de kiváló adottságokkal bíró térben amely mostantól, közösségi iroda, kulturális színtér és kávézó egyben, ahova bárki bármikor beülhet.
A Mammut megbízásából a tér működtetésérért szervezőkként és kurátorokként Remete Tibor és Kovács Adél felelnek, akik minket kerestek meg, hogy közösen alakítsuk át egy korábbi Steak House étterem megmaradt terét és tegyük azt egy minél szélesebb közönség számára vonzó közösségi nappalivá. Ennek eredményeként főleg a felületek kialakítására és az installáció jellegű bútorok tervezésére koncentráltunk.
A megválasztott formák és anyagok azt a célt szolgálják, hogy aki ebbe a térbe betekint, majd aztán betér, annak világos legyen, hogy nem egy áltagos étterembe vagy egy üzletbe érkezik, hanem olyan térbe, ahol bátran leülhet és eltöltheti az idejét a fogyasztás kényszere nélkül. A tér fő karakterét a sárga üvegszálas poliészter hullámlemez adja, amely a kerámia falazóblokk anyagával és az ipari csarnokokból ismerős alumínium polcrendszerrel, valamint a hazai művészek munkáival nyomtatott függönyökkel együtt teremti meg azt a „szokatlanul otthonos” hangulatot, amelyet a tervezés elejétől fogva kerestünk.
Az alkalmazott elemek és megoldások, nem csak a látványt és a hangulatot szolgálják, hanem lehetőséget teremtenek arra, hogy az elkövetkező egy évben minél változatosabb események színhelyeként szolgálhasson a Kollab és ehhez meglegyen a megfelelő téri adottság, és azok a különálló bugyrok, amelyekben a koncertek, beszélgetések, workshopok sorozata megtalálja majd a helyét, és amelyet a közönség is kényelmesen élvezhet.