Mr. Péter Gereben and Mr. Balázs Marián

Autor(i) / Reprezentanți echipă

Mr. Péter Gereben and Mr. Balázs Marián

Profesia

arhitect/arhitectă

Colectiv/birou

Gereben Marián Architects Ltd.

Co-autori/membrii echipei

Péter Gereben, Balázs Marián

Colaboratori externi

Gergely Bódi, Miklós Dormán, Ödön Hajnal, Júlia Ivicsics, Gábor Percz, Sára Tábi, András Göde, Edina Király, Kati Maróti

Locația proiectului

Budapest, Hungary

Buget în euro

11.500.000 euro

Suprafață utilă

3200 sqm

Dată început proiect

May 2018

Dată finalizare construcție

September 2023

Client

Budapest Business University

Constructor

Laterex Ltd.

Website

Vezi website

Credite foto

Balázs Danyi

Text de prezentare a autorului/biroului în limba maternă

Gereben Péter Pro Architectura díjas építész, vezető tervező, 1998-ban végzett a BME építészkarán, 1999-ben a stockholmi KTH-n. 2004-ben végezte el a mesteriskola XVII. ciklusát, 2007-2010 között a MOME doktori iskolájában DLA-képzésen vesz részt. 2000-től a Team-Pannonban, majd a Turányi és Simonnál, Kis Péter Építészműtermében, 2002-2008 között Gereben és Társai Építészirodában, 2010-től saját irodában, a Gereben Marián Építészeknél tervez. Számos pályázaton vett részt sikeresen. //////////////////////////////////////// Marián Balázs DLA Ybl- és Pro Arhitectura Díjas építész. Építész diplomáját 1997-ben a BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszékén, DLA doktori fokozatát 2015-ben a MOME Doktori Iskolájában szerezte. 2004-ben végezte el a Mesteriskola XVII. ciklusát. Egyetemi évek óta különböző tervező stúdiók tagja, partnere; 2010-től Gereben Marán Építészek tervező stúdiójának társalapítója, vezető tervezője. Graduális képzésben oktatóként 1997 és 2010 között a BME-n, 2008-tól a MOME Építészeti Intézetében vesz részt. Jelenleg az Építészeti Intézet docense, MA szakvezetője, Doktori Iskola témavezetője, valamint a saját irodában, a Gereben Marián Építészeknél tervez.

Descrierea proiectului in limba maternă

A Budapesti Gazdasági Egyetem campusa Budapestnek a lakótömbökkel és kertvárosias jellegű beépítésével meghatározott lakó- és oktatási intézményi területén található. A városrész sajátossága a jórészt a háború után épült, lakó- és iskolatömbök között húzodó intenzív parkjellegű zöldfelület, ami sajátos klímát ad vegyes használatú környezetének. Az egyetemi campus a 70-es évektől épültek több ütemben, jellegzetes későmodern stílusjegyekkel, ami aztán a 80-as évektől kollégiummal, valamint további oktatási- és összekötő szárnyakkal bővült. 2018-ban az Egyetem tervezési pályázatot írt ki a nőtt jellegű campus kaotikussá váló belső közlekedőtereinek rendezésére, valamint új Könyvtár- és multifunkcionális Hallgatói Központ tervezésére. A Bagolyvár utcai Campus területén létrejövő új, fedett zárt, valamint fedetlen nyitott közösségi terek, sport- és rekreációs terek, valamint a könyvtár és tanulási terei lehetőséget biztosítanak arra, hogy az Egyetem kiemelt, 21. századi elvárásokat kielégítő funkciói méltó helyet kapjanak. Az újradefiniált Campus kert, a létrejövő Kollégium- és Étterem kert és ezekre nyíló büfé, étterem, rekreációs terek, az aulához közvetlenül kapcsolódó lépcsős konferenciatér többféle használatot és együttlétet biztosít az egyetemi hallgatók és oktatók közössége számára. A meglévő Kollégium campus Kert felőli szárnyának földszinti átépítése lehetőséget teremt arra, hogy az Egyetem teljes közlekedőrendszere átláthatóbban, közvetlenebbül és akadálymentesen működjön, így szervesebb, több irányú átjárhatóságot teremtve az Oktatási szárnyak, a Kollégium és az új épületszárny között. A közvetlen - az Egyetem minden szintjére kiterjedő - átjárhatóság mellett a belső udvarok felszabadulnak a légtérarányokat és környezetminőséget rontó utólagos beépítésektől. Megújult, összefüggő zöldfelület jön létre, aminek kiemelt eleme a Bagolyvár utca felőli, újradefiniált Campus kert is. Az új épületszárny belső térszervezését a belső zárt vizesblokk mag körüli széles lépcsős terek határozzák meg, amelyek amellett, hogy összekötik a könyvtár olvasótereinek szintjeit, alternatív tanulási- és közösségi tereket is definiálnak leülőfelületeikkel, kapcsolódó folyóirat polcaikkal. A magot körülvevő tereket a homlokzatokra merőlegesen elhelyezett könyvespolcok, és köztük lévő olvasóasztalok tagolják, - elválasztva az elmélyült munkára alkalmas tereket a közlekedő- és közösségi terektől.