De zece ani, Beta premiază inițiativele și proiectele de arhitectură de calitate din România, Ungaria și Serbia. Juriul internațional din fiecare ediție este format din arhitecți de renume, iar premiile acordate reflectă determinarea noastră de a promova autorii și proiectele cu un impact benefic asupra mediului construit.
Pentru prima oară în această competiție, am introdus Premiul Publicului, prin care ne dorim să îmbunătățim legătura arhitecților cu publicul larg, subliniind importanța arhitecturii care se adresează direct valorilor și nevoilor societății.
Cu toții trăim și folosim orașul și spațiile pe care arhitecții le proiectează, așa că dorim să recunoaștem în Premiile Beta preferințele publicului larg. Premiul Publicului este modul nostru de a aduce arhitectura de calitate mai aproape de publicul larg și de a promova acele proiecte de arhitectură care ne fac mândri de orașele în care trăim. Fiecare persoană poate vota un singur proiect din categoriile Spațiu Construit, Spațiu Interior, Spațiu Public, Lucrări de licență și Căutări.
Votul publicului va fi deschis deodată cu vernisajul expoziției și se va desfășura până la finalul concursului, când proiectul cu cele mai multe voturi va fi premiat în cadrul Galei de Premiere a Premiilor Beta 2024.
Text de prezentare a autorului/biroului în limba maternă
Gereben Péter
Pro Architectura díjas építész, vezető tervező, 1998-ban végzett a BME építészkarán, 1999-ben a stockholmi KTH-n. 2004-ben végezte el a mesteriskola XVII. ciklusát, 2007-2010 között a MOME doktori iskolájában DLA-képzésen vesz részt. 2000-től a Team-Pannonban, majd a Turányi és Simonnál, Kis Péter Építészműtermében, 2002-2008 között Gereben és Társai Építészirodában, 2010-től saját irodában, a Gereben Marián Építészeknél tervez. Számos pályázaton vett részt sikeresen.
////////////////////////////////////////
Marián Balázs DLA
Ybl- és Pro Arhitectura Díjas építész. Építész diplomáját 1997-ben a BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszékén, DLA doktori fokozatát 2015-ben a MOME Doktori Iskolájában szerezte. 2004-ben végezte el a Mesteriskola XVII. ciklusát. Egyetemi évek óta különböző tervező stúdiók tagja, partnere; 2010-től Gereben Marán Építészek tervező stúdiójának társalapítója, vezető tervezője. Graduális képzésben oktatóként 1997 és 2010 között a BME-n, 2008-tól a MOME Építészeti Intézetében vesz részt. Jelenleg az Építészeti Intézet docense, MA szakvezetője, Doktori Iskola témavezetője, valamint a saját irodában, a Gereben Marián Építészeknél tervez.
Descrierea proiectului in limba maternă
A Budapesti Gazdasági Egyetem campusa Budapestnek a lakótömbökkel és kertvárosias jellegű beépítésével meghatározott lakó- és oktatási intézményi területén található. A városrész sajátossága a jórészt a háború után épült, lakó- és iskolatömbök között húzodó intenzív parkjellegű zöldfelület, ami sajátos klímát ad vegyes használatú környezetének.
Az egyetemi campus a 70-es évektől épültek több ütemben, jellegzetes későmodern stílusjegyekkel, ami aztán a 80-as évektől kollégiummal, valamint további oktatási- és összekötő szárnyakkal bővült.
2018-ban az Egyetem tervezési pályázatot írt ki a nőtt jellegű campus kaotikussá váló belső közlekedőtereinek rendezésére, valamint új Könyvtár- és multifunkcionális Hallgatói Központ tervezésére.
A Bagolyvár utcai Campus területén létrejövő új, fedett zárt, valamint fedetlen nyitott közösségi terek, sport- és rekreációs terek, valamint a könyvtár és tanulási terei lehetőséget biztosítanak arra, hogy az Egyetem kiemelt, 21. századi elvárásokat kielégítő funkciói méltó helyet kapjanak. Az újradefiniált Campus kert, a létrejövő Kollégium- és Étterem kert és ezekre nyíló büfé, étterem, rekreációs terek, az aulához közvetlenül kapcsolódó lépcsős konferenciatér többféle használatot és együttlétet biztosít az egyetemi hallgatók és oktatók közössége számára.
A meglévő Kollégium campus Kert felőli szárnyának földszinti átépítése lehetőséget teremt arra, hogy az Egyetem teljes közlekedőrendszere átláthatóbban, közvetlenebbül és akadálymentesen működjön, így szervesebb, több irányú átjárhatóságot teremtve az Oktatási szárnyak, a Kollégium és az új épületszárny között. A közvetlen - az Egyetem minden szintjére kiterjedő - átjárhatóság mellett a belső udvarok felszabadulnak a légtérarányokat és környezetminőséget rontó utólagos beépítésektől. Megújult, összefüggő zöldfelület jön létre, aminek kiemelt eleme a Bagolyvár utca felőli, újradefiniált Campus kert is.
Az új épületszárny belső térszervezését a belső zárt vizesblokk mag körüli széles lépcsős terek határozzák meg, amelyek amellett, hogy összekötik a könyvtár olvasótereinek szintjeit, alternatív tanulási- és közösségi tereket is definiálnak leülőfelületeikkel, kapcsolódó folyóirat polcaikkal. A magot körülvevő tereket a homlokzatokra merőlegesen elhelyezett könyvespolcok, és köztük lévő olvasóasztalok tagolják, - elválasztva az elmélyült munkára alkalmas tereket a közlekedő- és közösségi terektől.