CAN Architects - András Cseh DLA, József Élő, Szilárd Köninger, Dávid Németh, Ádám Tátrai

Autor(i) / Reprezentanți echipă

CAN Architects - András Cseh DLA, József Élő, Szilárd Köninger, Dávid Németh, Ádám Tátrai

Profesia

architect

Colectiv/birou

CAN Architects

Co-autori/membrii echipei

Fanni Beiermeiszter-Nagy, Tamás Beiermeiszter, Márton Horváth, Barbara Pati, Anna Zorica Timár

Colaboratori externi

Amália Bognár, Álmos Levente Szőcs - educators Andrea Dúll - environmental psychologist

Locația proiectului

Balaton Uplands, Hungary

Buget în euro

125 000 euro

Suprafața

22 ha

Dată început proiect

January 2022

Dată finalizare proiect

December 2023

Client

15 schools in the region

Constructor

CAN Architects, Bio-Ház Team Kft.

Website

Vezi website

Credite foto

CAN Architects, Attila Gulyás

Text de prezentare a autorului/biroului în limba maternă

A 2017-ben alapított CAN Architects építész csapata kutat, oktat, tervez, épít. Az alapítók, Cseh András, Élő József, Köninger Szilárd, Németh Dávid és Tátrai Ádám közös szenvedélye közösség és építészet kapcsolatrendszerének felfedezése, alakítása, megélése. Léptéktől és funkciótól függetlenül keresik az építészet új lehetőségeit és felelősségét. Saját módszereket fejlesztenek az építészeti és közösségi tervezés (Story Design), a szociális építészet és oktatás (CAN EDU, Basalt School) területein egyaránt. Munkásságukban kiemelkedő szerepet játszik tanulási terek és módszertanok fejlesztése, az iskolaépítészet megújítása 21. századi pedagógiai, környezetpszichológiai és társadalmi alapokon.

Descrierea proiectului în limba maternă

A természet a 21. századi oktatás újrafelfedezett eszköze. A Bazalt Iskola három eszköze a kültéri tanulás bevezetésére a meglévő oktatási rendszerbe: az iskolák szabadtéri tantermeinek tervezése és építése, a természeti és épített környezeti nevelés szabadtéri tananyagának kidolgozása, mindezt a gyerekek, tanárok és helyi közösségek bevonásával megvalósuló közösségi tervezésen keresztül. A Bazalt Iskola új szabadtéri tanulási tereinek és módszereinek célja, hogy gyönyörű természeti környezetünk használóiként aktív, kreatív szereplőknek érezzék magukat diákok és tanárok, felfedezzék lehetőségeiket és felelősségüket a természet iránt. A tanulási terek és folyamatok építészeti, pedagógiai és pszichológiai kutatásai, valamint iskolatervezési gyakorlatunk alapján a szabadtéri tanulás az oktatás megújításának hiányzó láncszemének tűnik, hiszen sok esetben a természeti környezet alkalmasabb és fenntarthatóbb lenne az oktatáshoz. Célunk a természeti és épített környezet tanulási felületként való tudatos használatának beépítése a közoktatásba. Ennek egyik rétege a (táj)építészeten keresztüli tanulási térteremtés, a kültéri Bazalt Tantermek építése. A közösségi tervezési folyamat demokratikus iskolájában közös nyelvet alakítunk ki a diákokkal és a tanárokkal. Ezzel párhuzamosan pedagógiai módszertanokat dolgozunk ki, hogy minden tantárgyban felmutassuk a szabadtéri tanulási lehetőségeit, valamint a természeti és épített környezet használatában rejlő lehetőségeket. Így az iskolák képesek a szabadtéri tanulást a mindennapi formális, informális és nem formális tanulásba, valamint közösségi életükbe is integrálni. Több mint 2500 diákkal és tanárral dolgoztunk 2021-2024 között, 22 szabadtéri tantermet terveztünk és építettünk rájuk szabott pedagógiai módszerekkel. Kiadtuk a Bazalt Iskola könyvet, „Tanulni szabad!” címmel megszerveztük az első magyar kültéri oktatási konferenciát és pop-up szabadtéri tanulási napokat indítottunk városi közparkokban. A Bazalt Iskola elnyerte az OTP Fáy Alapítvány Pedagógiai Innovációs Díját, és a HundrED.org shortlisted jógyakorlatai közé került, amely lehetővé teszi számunkra, hogy széles hazai és nemzetközi pedagógiai hálózatba illeszkedve tovább nőjön.
Jelenleg egy 100 iskolás projektet dolgozunk ki, amely a szabadtéri tanulást honosítja meg szerte Magyarországon, néhány külföldi helyszínnel kiegészítve. Végső célunk, hogy 2050-re minden magyarországi általános iskola rendelkezzen szabadtéri tanteremmel.