Autor(i) / Reprezentanți echipă
miljena vučković
Profesia
Spatial Designer, Scenographer, Architect
Website
Text de prezentare a autorului/biroului în limba maternă
Sve što radim tiče se prostora. Različiti projekti - pozorišne predstave, performansi, filmovi, muzički spotovi, korporativni događaji, teoretske studije, prostorne intervencije i instalacije, fotografija, dizajn izložbi, i dr., opremilo me je različitim znanjima i veštinama. Kao dizajner iskustava i profesionalka u industriji zabave, povezujem set dizajn i (kreativnu) produkciju.
Potpredsednica sam “Scenatorie” - organizacije koja se bavi zvanično zaštićenim, a u realnosti napuštenim i zapuštenim objektima građenog nasleđa kroz produkciju umetnosti na lokacijama nasleđa i edukacijom o ovim poljima - kroz šetnje, publikacije, radionice i dr. Ovo je pokrenulo znatiželju za kombinovane fotmate - performanse sa video projekcijama, i VR i MR u sajt-specifik produkcijama.
Posebno interesovanje i ekspertiza su mi u poljima produkcije velikih kulturnih događaja i saj-specifik prostornim intervnecijama u urbanim i lokacijama nasleđa, kao i u oblastima kao predstavljanje prostora i prostor kao kontekst predstavljanja, uzajamni uticaj ljudi, prostora i priča, povezujući prošlost i sadašnjost kroz kulturne aktivnosti, istorijske lokacije / aktivacije i interpretacije nasleđa, unapređenje i interpretaciju grada kroz umetnost u javnom / otvorenom prostor i slične;
Uživam u radu rukama i istraživanju materijala, pronalaženju novih i neočekivanih upotreba za postojeće objekte. Radim kao nezavisni profesionalac, sarađujući sa velikim brojem saradnika na aktuelnim i budućim projektima
Descrierea proiectului în limba maternă
Projekat 2nd HAND LAND je istraživanje specifične estetike, vizuelnog jezika i kulture prostora izloga 2nd hand prodavnica. Veliki broj ovih prodavnica postoji u centru grada i na glavnim ulicama, utičući i ponegde potpuno određujući ulični pejzaž.
Veliki printovi i hiper dimenzionisane cedulje sa cenama dominiraju fizičkim izrazom ove tipologije, dok slabo osvetljenje i skroman enterijer dočekuju posetioce iza odštampanih ponuda “koje se ne smeju propustiti”!
Kako je modna industrija, zajedno sa građevinskom, najveći potrošač energije i zagaživač planete, vredno je obratiti pažnju na životni vek i puteve odeće. Obe ove industrije su neke od najranijih ljudskih aktivnosti - obezbeđujući sklonište i označavajući identitet. Takođe, interesantno je posmatrati i odnos između odeće i njene prostorne reprezentacije, kao i uticaja na građenu sredinu.
Ovaj projekat je takođe inspirisan i i dalje rastućim izjednačavanjem (evropskih) glavnih gradova, sa svakim istorijskim jezgrom i peđačkom zonom pretvorenom u šoping zone, sa istim izlozima i brednovima. Na isti način na koji su stilovi u arhitekturi određivali epohu i lokaciju, i odeća je korišćena za kompleksnu komunikaciju - kroz materijale, boje, oblike… o sezoni, poreklu, osobi koja je nosi, i mnogim drugim detaljima. Danas je situacija - jednako u građenom i najbližem telesnom okruženju potpuno drugačija - odeća i zgrade svuda u svetu izgledaju isto.
Druga univerzalnost je preterana proizvodnja i potrošnja, obe sa tragičnim uticajem na građeno i prirodno okruženje. Dalje, gradovi su, zajedno sa onlajn prostorom, glavna mesta da se iskaže lični ukus i identitet. Tako, gradovi i moda su paralelni u načinu korišćenja resursa, okruživanja ljudi i kreiranja slike i impresije.
Ovaj projekat odgovara na BETA 2024 temu - cover me softly - na nekoliko načina: kao fizički prekrivač izloga prodavnica i poziv da se udje unutra, ali isto i kao referenca - odeća je pokrivač za kožu i telo, isto kao što je štampa pokrivači fasade i zgrade.
Ideja serije je da ispita uloge i odgovornost koje sadašnje generacije građana i praktičara imaju kao konzumenti, kreatori prostora i narativa, i da pokuša da proizovede snažne i upečatljive slike koje prenose važnu poruku. U eri kada su slike sve, logično je komunicirati putem slika, šireći poruku kroz njih.